Otwarty dostęp (OD) – Open Access (OA) – to wolny, powszechny i trwały dostęp do cyfrowych dokumentów: treści naukowych oraz edukacyjnych. Każdy użytkownik sieci ma prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać, indeksować, cytować materiały naukowe bez ograniczeń finansowych, prawnych i technicznych, przy zachowaniu praw autorskich.

Otwarty mandat (Polityka otwartego dostępu) – prawne zobowiązanie autorów prac naukowych do publikowania tych prac w otwartym dostępie. Zobowiązanie może nałożyć pracodawca (jednostka naukowa), instytucja finansująca badania naukowe lub ustawodawca. Polityka określa wszystkie zasady deponowania, publikowania prac i danych badawczych w otwartym dostępie.

Złota droga otwartego dostępu – publikowania artykułów w recenzowanych elektronicznych czasopismach naukowych z otwartym dostępem.

Czasopismo otwarte – recenzowane, elektroniczne czasopismo naukowe z otwartym dostępem.

Zielona droga otwartego dostępu – samodzielna archiwizacja przez autorów własnych utworów w otwartych repozytoriach lub na stronie autorskiej.

Repozytorium otwarte - to archiwa cyfrowe tworzone zazwyczaj (ale nie zawsze) przez instytucje naukowe. Materiały gromadzone są na zasadzie autoarchiwizacji (ang. Self-archiving), która polega na deponowaniu dokumentu cyfrowego przez samego autora lub przy udziale pośrednika.

Otwarty dostęp gratis – takie rozpowszechnienie utworu, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w wybranym przez siebie miejscu i czasie oraz mógł nieodpłatnie i w nieograniczony sposób z niego skorzystać.

Otwarty dostęp libre – takie rozpowszechnienie utworu, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w wybranym przez siebie miejscu i czasie wraz z udzieleniem każdemu licencji na nieograniczone, nieodpłatne i niewyłączne korzystanie z niego oraz jego opracowań.

Licencje Creative Commons – licencje, których udzielenie ma na celu ułatwienie rozpowszechniania dzieł objętych ochroną praw autorskich.

CC BY – Licencja Creative Commons uznanie autorstwa – wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

CC BY-SA – Licencja Creative Commons uznanie autorstwa na tych samych warunkach – jak CC BY jednak wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Metadane – informacje, które opisują publikację lub inny materiał (np. dane badawcze) tworzone według ustalonego standardu dla systemów komputerowych. To np. tytuł, autor, afiliacja, data publikacji, data archiwizacji.

Otwarte dane badawcze – zarchiwizowane zbiory informacji, które powstały jako rezultat pracy naukowej i zostały udostępnione do bezpłatnego, powtórnego użycia bez barier prawnych i technicznych.

FAIR – tzw. zasady FAIR, które powinny być wyznacznikiem tworzenia otwartych danych badawczych tj.

• Możliwe do znalezienia (Findable);
  • Dostępne (Accessible);
  • Interoperacyjne (Iinteroperable);
  • Możliwe do ponownego wykorzystania (Reusable).

Repozytoria danych badawczych - to archiwa cyfrowe tworzone zazwyczaj (ale nie zawsze) przez instytucje naukowe. Obiektem deponowanym są tutaj otwarte dane badawcze (w odróżnieniu od otwartych repozytoriów, gdzie publikowane są gotowe publikacje naukowe).

Poniedziałek - środa: 10:00 - 20:00
Sobota: 10:00 - 15:00